Якщо хочеш бути здоровим, дихай носом

Якщо хочеш бути здоровим, дихай носом

Здається, що немає нічого легшого і природнішого для людини, як дихання. Проте ми насправді недооцінюємо важливість цього процесу. Виявляється, від того як ми дихаємо, залежить не лише наше здоров'я, а й фізичний стан та інтелектуальний розвиток.

У разі нормального носового дихання, повітря, проходячи через носові ходи, зігрівається та очищується від пилу.

Крім того, у разі носового дихання повітря, подразнюючи рецептори слизової оболонки носових ходів, рефлекторно сприяє розширенню капілярів головного мозку і таким чином поліпшує його функції. Люди давно помітили, що коли дитина дихає тільки ротом, наприклад, за наявності аденоїдів, то вона відстає в розумовому розвитку у порівнянні з іншими дітьми.

Дихати ротом – все одно що їсти носом. Тому, дихати треба носом, бо лише цей орган призначений для дихання, а рот - для вживання їжі.

Ніс, що не дихає – часто хворіє. Закладеність носа порушує сон і тому є причиною втомлюваності та сонливості вдень. У дітей з утрудненим носовим диханням порушується процес навчання, у дорослих — зменшується працездатність. Також при закладеності носа порушується засинання, з’являються небажані пробудження вночі та збільшується частота зупинок дихання (апное) уві сні.

За локалізацією причини утрудненого носового дихання можна розділити на носові та глоткові. Останні трапляються дещо частіше у дітей, рідко в дорослих. Це пов’язано з хворобами аденоїдного мигдалика, який у дорослих відсутній.

До носових причин закладеності носа належать, зокрема, викривлення переділки носа, рубцеві зрощення порожнини носа (синехії), стороннє тіло в носі. Найчастіше причинами закладеності носа є запальні захворювання. До них належать різні види синуситу та риніту, а також поліпоз носа.

“Якщо нежить лікувати – він мине за тиждень, якщо не лікувати – за сім днів!”. Цей народний вислів настільки вкоренився у нашій свідомості, що деякі люди переконані, що нежить – це ще не привід бити на сполох. Натомість довжелезні черги до кабінету отоларинголога, що утворюються в сезон застуд, красномовно свідчать про те, що затяжне шмаркання і чхання – перший шлях до серйозних проблем. До шмаркання слід ставитися як до хвороби, яку доведеться ретельно лікувати.

Нежить може турбувати хворого довше 7, навіть 10 днів. Коли  з носа тече понад семи днів, і міняється колір виділень – потрібно подумати про ускладнення, як приклад, гайморит. Побутує думка, що при гаймориті болить голова, підвищуватися температура. Насправді недуга може супроводжуватися лише закладеністю носа.

Що робити? Аби нежить “не потягнув” за собою інших проблем, перш за все необхідно усунути слиз, а для цього його слід розрідити з допомогою сольового розчину. Ніс не можна промивати будь-чим: часто з допомогою народних рецептів люди руйнують слизову. Видувати “шмарклі” теж потрібно правильно – з правої та лівої ніздрі по черзі. Робити це слід помірно – так, щоб інфекція не потрапила до вуха. Краще застосовувати паперові серветки або умивальник, адже хустинки багаторазового використання – осередок скупчення вірусів та бактерій.

Якщо мала дитина погано видуває слиз – його необхідно забирати з допомогою трубочки чи аспіратора, адже набряк та застій – прямий шлях до синуситу.

Не варто також ігнорувати судинозвужувальні краплі, які дозволяють звільнити дихання. Але ними можна користуватися не довше як сім днів. Якщо такими препаратами зловживати – це призводить до ускладнень. Деякі люди роками “сидять” на краплях, що спричиняє проблеми із тиском та серцево-судинною системою. Слизова оболонка носа пересихає, зазнає змін. Нерідко доводиться оперувати.

Коли гайморит все ж таки спіткає, пацієнти найбільше остерігаються, що доведеться робити прокол. Подейкують, ніби у більшості випадків він – не потрібний, а лише призводить до проблем, яких людина не може позбутися протягом всього життя. Лише лікар може визначитись в тактиці лікування і призначити пункцію, коли це життєво-необхідно. І міф про те, що зробивши пункцію перший раз – прийдеться «колоти пазуху» щороку спростовується, коли у хворого є супутня патологія – та, що сприяє розвитку гаймориту. Це може бути викривлена переділка носа чи інша причина порушеної вентиляції придаткових пазух носа, чи наприклад стороннє тіло в гайморовій пазусі (пломбувальний матеріал) і як наслідок розвиток синуситу. Тому, якщо проводиться пункція гайморової пазухи без наступної корекції патологічних змін, можна припустити, що як мінімум через 1-2 роки знову прийдеться робити прокол.Важливо вилікувавши гайморит, провести додаткове обстеження (комп'ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, чи звичайний рентген знімок) і встановити істинну причину хвороби та призначити найбільш оптимальну лікувальну тактику для ліквідації цих порушень.

При механічній закладеності носа допомагає хірургічне лікування (усунення стороннього тіла, корекція викривленої переділки носа, ліквідація синехій-зрощень).

 

Варто пам’ятати, що правильне та ефективне лікування закладеності носа може здійснити тільки ЛОР лікар. Тому після того, як перша допомога була надана (краплі в ніс, видування чи відсмоктування слизу), слід якомога швидше звернутися за допомогою в медичний заклад!

 

Записатись на прийом

Записатися до лiкаря:

Ваша заявка на вiзит успiшно доставлена