Що робити коли болить вухо?

Що робити коли болить вухо?

Маленькі діти страждають від болю у вушках куди частіше, ніж дорослі люди. За частотою ці захворювання у дітей стоять на другому місці після застуди. Запалення середнього вуха буває у половини дітей, що досягли однорічного віку. До шестирічного віку ця частка зростає до 90%.

Біль у вухах дітей – досить поширена скарга на прийомі у ЛОРа. Найчастіше біль у вусі у дитини буває обумовлений наступними причинами:

 • Отити - нерідко отит виникає як ускладнення гострої респіраторної інфекції, викликаючи сильний біль у вусі дитини.
 • Ангіна (запалення піднебінних мигдаликів)- ще одне захворювання, яке нерідко може привести до болів у вухах у дитини.
 • Частіше ніж у дорослих, у дітей зустрічаються сторонні тіла зовнішнього слухового ходу.
 • Зубний біль, найчастіше коли у малюка ріжуться зубки

Біль у вусі не завжди є симптомом хвороби. Іноді вона може виникати у здорової людини в результаті наступних причин:

 • Багатьох людей часто турбують вушні болі після прогулянок у вітряну погоду. Якщо на вушну раковину впливають сильні пориви вітру, то утворюється так званий болючий синяк: шкіра вуха в області ураження набуває синюшного відтінку, і стає болючою. Це стан проходить самостійно без лікування через деякий час.
 • Поширена причина болю у вухах - так зване "вухо плавця". Якщо в зовнішній слуховий прохід постійно потрапляє вода, то вона сприяє розм'якшенню шкіри та утворення набряку. Якщо цей стан трапляється протягом тривалого часу, то воно може призводити до розвитку зовнішнього отиту.
 • Іноді біль, відчуття закладеності та шум у вухах можуть бути проявами надлишкової продукції вушної сірки. Накопичуючись у великій кількості, вона закупорює слуховий прохід і призводить до виникнення неприємних відчуттів.
 • Біль і свербіж у вухах - навпаки, вказують на нестачу сірки.

Біль у вусі дитини не завжди вдається відразу виявити, оскільки малюк, особливо якщо він ще не вміє розмовляти, не в змозі пояснити батькам, що його турбує, і вказати на джерело болю.

У деяких випадках діти, які страждають середнім отитом, виглядають цілком здоровими. Найчастіше виникають наступні симптоми: відчуття тяжкості в вусі, сильний біль, підвищена нервова збудливість і дратівливість, дитина довго плаче. У неї можуть розвинутися пронос, нудота і блювота, втрата апетиту і слабкість або загальмованість. Звичайним є відчуття тиску або переповнення в вусі, а також шум, дзвін або дзижчання у ньому. Якщо розривається барабанна перетинка, то з середнього вуха починає виділятися спочатку кров, а потім гній. При цьому настає тимчасове погіршення слуху.

Біль у вусі може бути безпосередньо пов'язана із запальним процесом у вусі або мати рефлекторний характер при гострому і хронічному тонзиліті, гаймориті, запаленні верхньощелепного суглоба специфічного і неспецифічного характеру. Біль у вухах можуть викликати патології щелепи, запалення мигдалин, синусит, але найчастіше - болі в шиї, хребті, міофасціальні болі, а також невралгії. Тільки медичне обстеження області вух, голови та шиї може виявити справжню причину.

Причини болю у вусі без зниження слуху:

 • Гостре і підгостре запалення в зовнішньому слуховому проході без повної закупорки його просвіту.
 • Артрити та артрози в області щелепного суглоба.
 • Паротити й абсцеси привушної залози.
 • Запалення (супроводжуються абсцесом) вроджених привушних кіст.
 • Привушний лімфаденіт - запалення лімфатичного вузла.

При деяких захворюваннях болі можуть віддавати у вухо, при цьому імітуючи хвороби вух:

 • Болі при захворюваннях зубів.
 • Виразкові або абсцедуючі процеси в області кута нижньої щелепи, піднебінних мигдаликів, глотки, грушоподібних синусів, гортані, а також входу в стравохід.
 • Неврити та невралгії деяких черепно-мозкових нервів (язикоглоткового, блукаючого і проміжного нервів, вушно-скроневої гілки трійчастого).
 • Невралгії 2 і 3-ої гілочок шийного нервового сплетення.

Болючість вушної раковини і козелка може зустрічатися при:

 • бешиховому запаленні шкіри в області вуха, дерматитах;
 • гострому зовнішньому отиті, фурункулі слухового проходу;
 • перихондриті і хондроперихондриті – запаленні хряща вушної раковини.

Чотири застереження батькам:

 1. Дитині не можна ходити без шапки восени та навесні, коли холодно. Тоді виникне застуда, і можливий біль у вусі.
 2. Не відкривайте переднє вікно в машині, коли дитина сидить позаду. Вітер дме прямо у вуха малюкові.
 3. Дитині не можна плавати, пірнати після перенесеного недавно отиту. Це призведе до повторного захворювання.
 4. Якщо дитина хвора, не перевозьте її з країни в країну, навіть якщо там, куди Ви поїдете дуже тепло. Це погіршить стан хворого через різкі перепади температур. Хвороба може дати ускладнення.

В очікуванні зустрічі з фахівцем можна приймати знеболювальні засоби. Для цього можна використовувати як краплі для місцевого застосування (напр. Дроплекс, Отипакс), так і загальні засоби (Нурофен, Рапідол), також можна накласти зігрівальний спиртовий компрес:

 • перший шар - марля, просочена спиртом, з вирізом для вушної раковини;
 • другий шар - целофан, теж з вирізом;
 • третій шар - утеплюючий - пов'язати теплою хусткою.

Варто пам’ятати, що правильне та ефективне лікування причин болю у вусі може здійснити тільки ЛОР лікар. Тому після того, як перша допомога була надана, слід якомога швидше звернутися за допомогою в медичний заклад!

Зверніть увагу, що дані краплі потрібно вірно закапувати, щоб вони дали ефект. По-перше, температура ліків повинна відповідати температурі тіла. А по-друге, краплі повинні потрапити на барабанну перетинку. Для цього гарненько відтягніть вушну раковину у себе вгору, а в дитини вниз. У хворе вухо необхідно закапати 3-4 краплі.

Записатись на прийом

Записатися до лiкаря:

Ваша заявка на вiзит успiшно доставлена