Чим небезпечні «вушні» палички

Чим небезпечні «вушні» палички

Багато хто з нас звик до процедури чищення вух - узяв ватну паличку, швидко почистив і все готово. Та чи варто так ризикувати своїм здоров`ям?

Косметичні ватні палички стали випускатися після того, як було відмічено, що багато людей люблять «поколупатися» у вухах сірником і намотаним на нього шматком вати.

Є попит - є й пропозиція: палички стали випускати в промислових обсягах. При цьому були враховані незручності використання сірників - палички зробили довшими, а вату на них надійно закріпили.

Чому з’являються пробки?

Неправильний туалет вуха. Вуха, звичайно ж, потрібно мити. Але надмірне прагнення до чистоти може призвести до проблеми. Вушна сірка виконує захисну функцію і необхідна людині. Якщо ж пацієнт щоденно чистить вуха з використанням ватних паличок, намагаючись видалити всю сірку - це призведе до подразнення шкіри зовнішнього слухового ходу і збільшення сіркоутворення, тобто дасть зворотний ефект! Крім того, неправильне використання ватних паличок сприяє проштовхуванню вже наявної сірки за перешийок (найвужче місце зовнішнього слухового проходу), ближче до барабанної перетинки. Це провокує спресовування сірчаних мас та утворення пробок.

Дерматити, екзема, перенесений зовнішній отит, хронічний середній отит. Всі ці хвороби також ведуть до подразнення шкіри зовнішнього слухового ходу, що призводить до збільшеного сіркоутворення.

Сторонні тіла зовнішнього слухового ходу. Підвищена запиленість повітря і вологість повітря. Використання навушників і слухових апаратів, що вводяться в слуховий хід також підвищує ймовірність утворення пробок.

 

Дещо про вуха.

Зовнішній слуховий хід умовно поділяється на два відділи: перший - перетинчасто-хрящовий, знаходиться ближче до виходу (зовні), а другий - кістковий, розташований ближче до барабанної перетинки.

Сірчані залози, що дуже важливо, є тільки в зовнішньому, перетинчасто-хрящовому відділі, тому й сірка утворюється тільки там. В цілому, функція сірки - захист шкіри вуха. А саме, жири, що входять до її складу, запобігають промоканню шкіри вуха при попаданні в нього води. Кисла реакція сірки виконує деяку антисептичну функцію: перешкоджає розмноженню бактерій, росту грибків.

Сірка утворюється у будь-якої здорової людини. У нормі вона сама виділяється з вуха при жуванні та розмові, цьому сприяє рух в скронево-нижньощелепному суглобі, який розташований поруч зі слуховим ходом.

Залазячи у вухо паличкою з метою видалення «зайвої» вушної сірки, людина порушує природний механізм самоочищення, подразнює шкіру і зміщує вушну сірку вглиб, «утрамбовуючи» її і багаторазово збільшуючи ризик утворення пробки. Крім того, якщо занадто захопитися процесом, можна випадково травмувати барабанну перетинку паличкою, що призведе до глухоти.

Дуже важливо доглядати й вміти правильно чистити вуха. Погодьтеся, в порівнянні з іншими частинами тіла, вуха зовсім не вибагливі та вимагають мінімального догляду. Яким же повинен бути цей догляд, і чи вмієте ви правильно чистити вуха?

Звичайно ж, не варто щодня сідати перед дзеркалом і здійснювати туалетні дії. Навпаки, надмірна старанність і необережні дії з вухами можуть призвести до неприємних наслідків, захворювань і травм. Залози, які знаходяться у вухах і виробляють сірку, працюють за наступним принципом: чим частіше ці сірчані відкладення видаляються, тим активніше виробляється нова сірка. Багато людей вважають, що для того щоб правильно чистити вуха необхідно використовувати ватні палички, але це не зовсім так. Ватні палички в якості засоби догляду за вухами можна застосовувати тільки в тому випадку, якщо за допомогою їх буде очищатися тільки вушна раковина. Іноді спроби очистити ватною паличкою сам вушний прохід можуть тільки нашкодити. Шкіра у вушному проході дуже ніжна і механічне очищення ватними паличками може призвести до мікротравми вуха, яка своєю чергою відкриває дорогу різним інфекціям.

 

Як чистити вуха дитині?

Щоб чистити вуха новонародженій дитині, скрутіть невеликі щільні джгутики зі стерильної вати, злегка змочіть їх вазеліном (або 3% перекисом водню). Покладіть дитину на бік, злегка потягніть за верхнє вушко, відкриваючи слуховий прохід. Акуратними рухами почистьте джгутиком зовнішній слуховий хід. Вушну раковину чистите шматочком вати або ватяною кулькою, змоченим у воді. Не можна чистити всередині слуховий прохід, особливо неприпустимо використання ватних паличок, сірників і інших твердих предметів, якими можна пошкодити барабанну перетинку.

Як часто чистити вуха новонародженій дитині? Щоб дотримуватися необхідну гігієну, 1 раз на тиждень чистять вушка малюка.

Якщо під час купання в вушка дитини потрапила вода, покладіть в них на кілька хвилин невеликі шматочки вати.

Як чистити вуха дитині старше грудного віку? Джгутики зі стерильної вати в більш дорослому дитячому віці не підходять. Усередині слуховий прохід чистити не треба, достатньо почистити вушну раковину від пилу і скупчилися мікроорганізмів. Як раз це дозволяють зробити вушні ватні палички, маючи обмежувачі, не пускають пройти глибше у вухо ватною паличкою.

 

Приводом звернутися до ЛОРа служать наступні ознаки:

  • притуплення слуху на одне або обидва вуха;
  • шуми та «простріли» у вухах;
  • притуплення слуху після прийняття душу. Це результат набухання щільних вушних пробок при високій вологості. Тиск набряклої пробки може стати і причиною головного болю.

Лікування сірчаної пробки одне - видалення її з вуха. А ось способи видалення бувають різні.

Найпоширеніший і частий метод - промивання вуха. Зважаючи на простоту процедури її може провести не тільки оториноларинголог, а й лікар будь-якої спеціальності.

Процедура може викликати неприємні відчуття, особливо якщо пробка щільна і застаріла. Далеко не завжди вдається з першого разу вимити сірчані маси з вуха. Якщо після трьох спроб пробка не видаляється, лікар зазвичай припиняє процедуру і на кілька днів призначає пацієнтові розм’якшуючі краплі. 2-3 краплі кілька разів на день допомагають розм’якшити щільну пробку, і повторне промивання вуха зазвичай виявляється успішним.

Після закапування вуха слух може погіршитися! Це нормальне явище: розм’якшуючись, сірчана пробка набухає і закупорює просвіт вуха.

Обов’язково повідомте лікаря, якщо у вас є перфорація барабанної перетинки! В цьому випадку не можна промивати вухо (тільки іноді допускається промивання з використанням замість води розчину антисептика).

Другий метод видалення сірчаної пробки - це сухий спосіб. Зазвичай так витягують пробку у тих, кому протипоказано промивання. При цьому лікар спеціальним вушним гачком під контролем зору видаляє сірчані маси з вуха. Цю процедуру може провести тільки ЛОР.

Збудливі хворі, діти, особливо неспокійні та непосидючі, насилу дозволяють провести промивання вуха. Для цієї категорії пацієнтів розроблені препарати для церуменолізиса (розчинення сірчаної пробки), найпопулярніший і ефективний з них - це А-церумен. Для видалення сірчаної пробки ліки потрібно застосовувати 2 рази на день протягом 3-5 днів. Після процедури можна промити вухо теплою водою або фізіологічним розчином.

 

Чи можна уникнути сірчаної пробки?

Профілактика сірчаних пробок - питання дуже актуальне. Не на всі причини їх появи ми можемо вплинути. Але деякі з них цілком піддаються корекції.

Правильний туалет вуха. По-перше, ватні палички призначені тільки для очищення вушної раковини, ними не можна проникати глибоко в зовнішній слуховий хід. Зовнішній слуховий хід не варто чіпати частіше разу на тиждень (а то й у два тижні), і прагнути вичистити його «до дір» теж не варто.

Людям, які користуються навушниками, слуховими апаратами, які часто перебувають в запилених місцях або в приміщеннях з підвищеною вологістю (а також особам, які займаються водними видами спорту) можна періодично користуватися лікарськими засобами на зразок А-церумена. Профілактичний режим застосування препарату: 2 рази на тиждень в обидва вуха.

Записатись на прийом

Записатися до лiкаря:

Ваша заявка на вiзит успiшно доставлена