Чомусь не дихає ніс…

Чомусь не дихає ніс…

Ускладнення носового дихання - досить часта скарга, що змушує пацієнта, або батьків маленького пацієнта, звернутися до оториноларинголога.

Існує безліч причин для виникнення даної проблеми. У кожному конкретному випадку лікарю доводиться з'ясовувати й знаходити ті фактори, що викликають стійку або періодичну закладеність носа.

Врешті, фахівець оцінює важливість кожного фактора, і пропонує максимально ефективне лікування з урахуванням віку пацієнта та особливостей його організму.

У різних вікових групах причини утруднення носового дихання, змінюються. Розглянемо найтиповіші з них.

У молодшому дошкільному віці таке утруднення часто виникає через збільшення аденоїдного мигдалика, який блокує задні відділи носа і носоглотку. Нерідко збільшення аденоїдів до ІI або IІI ступеня, шляхом хронічного запального процесу, провокує і підтримує такі явища, як гайморит та етмоїдит, які своєю чергою проявляються тривалим закладенням носа.

Типовим є погіршення носового дихання з моменту початку відвідування дитиною дитячого колективу. Тісний контакт дітей між собою сприяє «обміну» різними інфекціями. Природною реакцією на потрапляння у верхні дихальні шляхи вірусів та інших патогенних мікроорганізмів є розвиток аденоїдитів, ринітів і т.д. Слабкість імунітету, алергізація організму, неправильний догляд за дитиною, неадекватне і несвоєчасне лікування можуть привести до формування стійкої гіпертрофії (збільшення) або хронічного запалення аденоїдної тканини.

З подальшим розвитком лицевого черепа і зубів, все більшого значення набувають патології навколоносових пазух. Одним із типових проявів запалення є утруднення носового дихання. Гостре запалення навколоносових пазух - гайморит, етмоїдит, фронтит, сфеноїдит, найчастіше розвиваються, як ускладнення після перенесеної вірусної інфекції, рідше при глибокому карієсі та пульпіті великих і малих корінних зубів. Запальний процес у пазухах викликає набряк слизової оболонки порожнини носа, що проявляється утрудненим диханням.

Часто утруднення носового дихання пов’язане з викривленням носової перегородки, яка ділить порожнину носа на дві половини. Людей з абсолютно рівною перегородкою носа можна зустріти вкрай рідко. Викривлення бувають дуже різноманітними, і часом, без хірургічної корекції цього дефекту, поліпшити носове дихання, неможливо. Найбільш перспективною методикою в даний час є так зване «прицільне» втручання за допомогою ендоскопа.

Дуже поширеною причиною утрудненого носового дихання є алергічна патологія. Цілорічні або сезонні алергічні риніти та синусити не завжди легко піддаються лікуванню. Нерідко у людей з даною патологією розвиваються поліпоз навколоносових пазух і порожнини носа. Поліпи, заповнюючи порожнину носа, носоглотку, можуть бути причиною повної відсутності носового дихання.

Необхідно пам'ятати, що нежиті бувають у всіх. Для різних вікових груп існує умовна допустима «норма» частоти ГРВІ, яка становить у середньому 3-4 захворювання на рік. Очевидно, що «домашні» діти хворіють рідше. Оскільки при відвідуванні дитячого дошкільного закладу, дитина не може уникнути вірусної інфекції, і саме під час цих епізодів відбувається ініціація і стимуляція місцевих і загальних імунних сил організму, які в подальшому житті допомагають організму справлятися з різноманітними захворюваннями.

З усього вищесказаного зрозуміло, що з'ясування причин утруднення носового дихання і постановки правильного діагнозу, має велике значення для подальшого здоров'я і якості життя хворого.

Записатись на прийом

Записатися до лiкаря:

Ваша заявка на вiзит успiшно доставлена